برج پیزا چگونه برابر زلزله مقاومت می‌کند +عکس

[ad_1]

برج پیزا برج پیزا چگونه برابر زلزله مقاومت می‌کند +عکس

 

برج کج پیزا ازنظر ظاهری به شکل است که قاعدتا نباید همچنان استوار باشد. این برج بیش از ۵۰۰ سال را در برابر بلایای طبیعی مانند زلزله مقاومت کرده است و این امر یک شاهکار به‌حساب می‌آید

ارتفاع این برج برابر با ۱۸۴ متر است و به خاطر نشست پی خود با زاویه‌ای بسیار عجیب ازیک‌طرف کج شده است.همین امر نیز برج پیزا را به یکی از دیدنی‌ترین منابع گردشگری در ایتالیا بدل کرده است. دانشمندان دانشگاه بریستول می‌گویند که تا به امروز این برج حداقل ۴ زلزله قوی را تجربه کرده است ولی از سال ۱۲۸۰ که این سازه بنا شده است، هیچ‌کدام از این زلزله‌ها موجب نابودی آن نشده است.

بیشتر بخوانید:  عکس های عاشقانه زیبا و جدید دونفره ماه تیر

تیم تحقیقاتی یاد شده با رهبری پرفسور کامیلو ناتی در دانشگاه رم به بررسی این سازه پرداخته و معتقدند که این بنا به‌واسطه پدیده‌ای به نام تعامل دینامیک خاک و سازه تا به امروز دوام آورده است. خاک پیرامون پی این بنا نرم است و خود برج بسیار بلند و کشیده ساخته شده است. مهندسان می‌گویند که این ترکیب موجب می‌شود که لرزش به وجود آمده از زلزله تاثیر زیادی روی سازه نداشته باشد و حرکت زمین به بدنه برج منتقل نمی‌شود.

بیشتر بخوانید:  فال روز چهارشنبه 9 مهر 1399

 

به‌این‌ترتیب این بنا اگر بر روی یک خاک سفت‌تر ساخته شده بود، بدون شک تا به امروز فروریخته بود. به‌این‌ترتیب همان خاکی که موجب نشست پی و کج شده این برج شده است، از آن در برابر لرزش زمین محافظت می‌کند.شایان کر است که قرار است تا ماه آینده، یافته‌های این تیم تحقیقاتی در یک کنفرانس زمین‌لرزه شناسی در یونان مطرح شود.

بیشتر بخوانید:  عکس پروفایل و استوری تبریک ازدواج + متن و اشعار تبریک ازدواج

برج پیزا چگونه برابر زلزله مقاومت می‌کند +عکس

منبع:robeka.ir

[ad_2]

مطلب پیشنهادی

عکس نوشته های زیبا درباره مادر

[ad_1] عکس نوشته های روز مادر عکس نوشته درباره مادر تبریک روز مادر متن تبریک …